Amber earns £7 for each hour she works from Monday to Friday. She earns £10 for each hour she works on Saturday. One week Amber worked for 4 hours on Saturday. That week she earned a total of £180 (a) How many hours did Amber work that week?

We know Amber worked 4 hours on a Saturday, so she earned 4*£10= £40 that day. The rest of the money, which is £180-£40=£140, she must have earned it during the week. Knowing she earns £7 per hour, this will give us £140:£7=20 hours. Adding up the hours during the week and the ones from Saturday, we get 20+4= 24 hours.. 

CG
Answered by Calin G. Maths tutor

2996 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

What is Pythagoras' Theory?


How do I solve simultaneous equations?


Joan cycles from her house to a shop 900 m away. She then cycles to her friends' house 700 m away. The average speed for the first part of her journey is 2 m/s. The second part takes her 16 mins. What is the average speed for her entire journey?


How would you work out how much money each Fred and Julie get if they share £60 in a 5:7 ratio?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning