given that at a time t, a particle is accelerating in the positive x-direction at 1/t ms^-2, calculate the velocity and the displacement of the particle at time t = 2s

v=ln2, x=2ln2 - 2

TS
Answered by Toby S. Maths tutor

4178 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

f(x) is defined by f(x) = 3*x^3 + 2*x^2 - 7*x + 2. Find f(1).


How do you calculate the angle between two vectors?


The volume of liquid in a container is given by v=(3h^2+4)^(3/2)-8, find dV/dh when h = 0.6


Find X log(x)=4 Base 10


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning