3kg of meat costs £54, Nina buys 2 kg of the meat. Work out how much Nina pays. (non-calculator)

I used ratios in this context3kg : £54Using this ratio to work out the price of 2kg 2kg: £? To get from the number '3' to '2', I have to divide 3 by 3, then multiply it by 2So, using this same method (as I want the ratio to be equal), I divide 54 by 3, then multiply it by 2 54 divided by 3 is 18 (which I used the bus stop division method to work out)18 multiplied by 2 is 36 so, it would cost Nina £36 for 2kg of meat

PR
Answered by Phazilah R. Maths tutor

13736 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Bob goes on a run. He runs at a constant speed of 5m/s for 30 minutes. How far does he run?


Write x^2-4x+9 in the form (x-p)^2+q, where p and q are integers.


There are 16 hockey teams in a league. Each team played two matches against each of the other teams. Work out the total number of matches played.


What is the fraction of blue beads?


We're here to help

contact us iconContact usWhatsapp logoMessage us on Whatsapptelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences