In a science experiment a substance is decaying exponentially. Its mass, M grams, at time t minutes is given by M= 300e^-0. 5t

The initial mass is found by putting t=0 into the given equation, so the initial mass is 300g. When the mass has decreased to half its value, M=150g. This gives us 150=300e^-0.05t, so e^-0.05t=1/2. Natural log of both sides and re-arranging for t gives t=-ln(1/2)/0.05=13.9 minutes.

TT
Answered by Theo T. Maths tutor

6371 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

How would I differentiate cos(2x)/x^1/2


Differentiate "sin(2x)"


How do you find the stationary points of a graph?


Using Trigonometric Identities prove that [(tan^2x)(cosecx)]/sinx=sec^2x


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning