Renee buys 5 kg of sweets to sell. She pays £10 for the sweets. Renee puts all the sweets into bags. She puts 250 g of sweets into each bag. She sells each bag of sweets for 65p. Renee sells all the bags of sweets. Work out her percentage profit.

5kg bag of sweets split into bags of 250g. Convert 5kg to grams which equals 5000By dividing the weight of each bag you can figure out how many bags she can make are 20 bags as 5000/250 = 20. She sells each bag for 65p therefore, she makes 1300p or £13 as 65*20 = 1300To work out percentage profit you must divide profit which is £13 by the initial cost which is £10 and multiple the answer by a hundred to convert the answer into a percentage therefore, (13/10)*100 = 130However, as the question specifies the percentage increase you must subtract the initial percentage which is a 100% from the profit percentage; 130-100 = 30. Therefore the final answer is 30%

CM
Answered by Connor M. Maths tutor

9227 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

The probability of getting heads on a biased coin is 0.8. You flip the coin twice. What is the probability of getting one each of heads and tails?


A triangle has sides of length 8 cm, 10 cm and 14 cm. Work out the size of the largest angle of the triangle. Give your answer correct to 1 decimal place.


Factorise and solve x2 - 8x + 15 = 0.


Find the value of X in the equation X^2 + 9X - 22 = 0


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning