A particle of mass 0.8 kg moving at 4 m/s rebounds of a wall with coefficient of restitution 0.3. How much Kinetic energy is lost?

Coefficient of Restitution (CoR): Speed of Approach x CoR = Speed of Seperation 4 x 0.3 = 1.2 ms-1 Kinetic Energy (KE) Lost: KE lost = Initial KE - Final KE Initial KE = 1/2mv2        = 1/2 x 0.8 x 42        = 6.4 J Final KE = 1/2mv2        = 1/2 x 0.8 x 1.22        = 0.576 J KE lost = 6.4 - 0.576 KE lost = 5.824 J

GM
Answered by George M. Maths tutor

3756 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

How do we know the derivative of x^n


Solve |3x+1| = 1


How can the cosine rule be derived?


Prove algebraically that the sum of the squares of two consecutive multiples of 5 is not a multiple of 10.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning